Cornell Dubilier Electronics NLW250-12
NLW250-12 picture photo
Mfg. Part Number
NLW250-12
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 250UF 12V AXIAL
Datasheet Download
NLW250-12.pdf
Availability of NLW250-12
QUANTITY
NLW250-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW250-12
Internal Part NumberEIS-NLW250-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating12V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 0.940" L (10.16mm x 23.88mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW250-12
Related LinksNLW2, NLW250-12 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW250-12 Details Description
Related parts for NLW250-12
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7S 2220 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BCL-SIGHT HOLE UNPL (BCL-3038-SH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf