Cornell Dubilier Electronics NLW400-16
NLW400-16 picture photo
Mfg. Part Number
NLW400-16
Brief Description
CAP ALUM 400UF 16V AXIAL
Datasheet Download
NLW400-16.pdf
Availability of NLW400-16
QUANTITY
NLW400-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW400-16
Internal Part NumberEIS-NLW400-16
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)830 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.570" L (10.16mm x 39.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW400-16
Related LinksNLW4, NLW400-16 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW400-16 Details Description
Related parts for NLW400-16
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 330 OHM 1.7A 0603 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SMA STRT JACK-PLUG RG-174 1M datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf