SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands NMX-504-1205G
NMX-504-1205G picture photo
Mfg. Part Number
NMX-504-1205G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 500W
Datasheet Download
NMX-504-1205G.pdf
Availability of NMX-504-1205G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NMX-504-1205G Order Process
Ship out your order
Specifications of NMX-504-1205G
Internal Part NumberEIS-NMX-504-1205G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNMX-500
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 45.2V
Current - Output (Max)75A, 8A, 4A, 5A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.65" L x 5.00" W x 2.05" H (245.1mm x 127.0mm x 52.1mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NMX-504-1205G
NMX-504-1205G Details Description
Related parts for NMX-504-1205G
RES SMD 47 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 4" WIDTH datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf