AVX Corporation NOJA475M010RWJ
NOJA475M010RWJ picture photo
Mfg. Part Number
NOJA475M010RWJ
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXID 4.7UF 20% 10V 1206
Datasheet Download
NOJA475M010RWJ.pdf
Availability of NOJA475M010RWJ
QUANTITY
NOJA475M010RWJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NOJA475M010RWJ
Internal Part NumberEIS-NOJA475M010RWJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOxiCap™ Niobium Oxide Capacitor
Components for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
Current - Leakage1µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Manufacturer Size CodeA
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOJA475M010RWJ
Related LinksNOJA475, NOJA475M010RWJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOJA475M010RWJ Details Description
Related parts for NOJA475M010RWJ
MICROGRABBER/BANANA PLUG 36" BLK datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC POT DPP NV 100TAP U/D 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 850MA 200 MOHM datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.01UF 1206 datasheet.pdf