AVX Corporation NOJB476M001RWJ
NOJB476M001RWJ picture photo
Mfg. Part Number
NOJB476M001RWJ
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXID 47UF 20% 1.8V 1210
Datasheet Download
NOJB476M001RWJ.pdf
Availability of NOJB476M001RWJ
QUANTITY
NOJB476M001RWJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NOJB476M001RWJ
Internal Part NumberEIS-NOJB476M001RWJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOxiCap™ Niobium Oxide Capacitor
Components for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1.8V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Current - Leakage1.7µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Manufacturer Size CodeB
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOJB476M001RWJ
Related LinksNOJB476, NOJB476M001RWJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOJB476M001RWJ Details Description
Related parts for NOJB476M001RWJ
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A 10-SON datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X3MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AA datasheet.pdf
IND, PWR, 5050 1400NH,SMT NPB datasheet.pdf
470UF 10V 10X10X14MM 125C 1500H datasheet.pdf