AVX Corporation NOSC107M004R0150
NOSC107M004R0150 picture photo
Mfg. Part Number
NOSC107M004R0150
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXIDE 100UF 20% 4V 2312
Datasheet Download
NOSC107M004R0150.pdf
Availability of NOSC107M004R0150
QUANTITY
NOSC107M004R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of NOSC107M004R0150
Internal Part NumberEIS-NOSC107M004R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOxiCap™ Niobium Oxide Capacitor
Components for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Current - Leakage8µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Manufacturer Size CodeC
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesLow ESR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOSC107M004R0150
Related LinksNOSC107M, NOSC107M004R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOSC107M004R0150 Details Description
Related parts for NOSC107M004R0150
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE INLINE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 43K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf