Vishay/Dale RWR81S4640FPBSL
RWR81S4640FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4640FPBSL
Brief Description
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4640FPBSL.pdf
Availability of RWR81S4640FPBSL
QUANTITY
RWR81S4640FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4640FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4640FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4640FPBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4640FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4640FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S4640FPBSL
CHASSIS ALUM UNPAINTED 5"L X 7"W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
IND RT EMBD G PKG 1500K TAGS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf