AVX Corporation NOSD477M002R0035
NOSD477M002R0035 picture photo
Mfg. Part Number
NOSD477M002R0035
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXI 470UF 20% 2.5V 2917
Datasheet Download
NOSD477M002R0035.pdf
Availability of NOSD477M002R0035
QUANTITY
NOSD477M002R0035 Order Process
Ship out your order
Specifications of NOSD477M002R0035
Internal Part NumberEIS-NOSD477M002R0035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponents for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Current - Leakage23.5µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size CodeD
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesLow ESR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOSD477M002R0035
Related LinksNOSD477M, NOSD477M002R0035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOSD477M002R0035 Details Description
Related parts for NOSD477M002R0035
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 5V IN 10A OUT SMD datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 10NS 676FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V datasheet.pdf
OSC MEMS 24.9231MHZ CMOS SMD datasheet.pdf