Taiyo Yuden NP04SZB150M
NP04SZB150M picture photo
Mfg. Part Number
NP04SZB150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 950MA 250 MOHM
Datasheet Download
NP04SZB150M.pdf
Availability of NP04SZB150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP04SZB150M Order Process
Ship out your order
Specifications of NP04SZB150M
Internal Part NumberEIS-NP04SZB150M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating950mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP04SZB150M
Related LinksNP04S, NP04SZB150M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NP04SZB150M Details Description
Related parts for NP04SZB150M
TIP REPLACEMENT CHISEL 6.7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 100MA 25 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf