Taiyo Yuden NP06DB151M
NP06DB151M picture photo
Mfg. Part Number
NP06DB151M
Brief Description
FIXED IND 150UH 480MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
NP06DB151M.pdf
Availability of NP06DB151M
QUANTITY
NP06DB151M Order Process
Ship out your order
Specifications of NP06DB151M
Internal Part NumberEIS-NP06DB151M
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP06DB151M
Related LinksNP06D, NP06DB151M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NP06DB151M Details Description
Related parts for NP06DB151M
IDC CABLE- AKC60G/ AE60M / AKC60 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 28mH T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48LQFP datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI ORA 110V datasheet.pdf