Taiyo Yuden NP06DB1R0M
NP06DB1R0M picture photo
Mfg. Part Number
NP06DB1R0M
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.9A 21 MOHM SMD
Datasheet Download
NP06DB1R0M.pdf
Availability of NP06DB1R0M
QUANTITY
NP06DB1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of NP06DB1R0M
Internal Part NumberEIS-NP06DB1R0M
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant87MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP06DB1R0M
Related LinksNP06D, NP06DB1R0M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NP06DB1R0M Details Description
Related parts for NP06DB1R0M
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
DIGITAL SWITCH 30HZ ULLGA datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 39POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf