Renesas Electronics America NP22N055SHE-E1-AY
NP22N055SHE-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP22N055SHE-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 22A TO-252
Datasheet Download
NP22N055SHE-E1-AY.pdf
Availability of NP22N055SHE-E1-AY
QUANTITY
NP22N055SHE-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP22N055SHE-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP22N055SHE-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site Change 10/Oct/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds890pF @ 25V
Power - Max1.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252 (MP-3ZK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP22N055SHE-E1-AY
Related LinksNP22N055, NP22N055SHE-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP22N055SHE-E1-AY Details Description
Related parts for NP22N055SHE-E1-AY
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
FEEDWHEEL URETHANE COATED datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A .370 M3 datasheet.pdf