ON Semiconductor NP3500SBMCT3G
NP3500SBMCT3G picture photo
Mfg. Part Number
NP3500SBMCT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 320V 250A SMB
Datasheet Download
NP3500SBMCT3G.pdf
Availability of NP3500SBMCT3G
QUANTITY
NP3500SBMCT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NP3500SBMCT3G
Internal Part NumberEIS-NP3500SBMCT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jul/2012
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V
Voltage - Off State320V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance29pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP3500SBMCT3G
Related LinksNP3500, NP3500SBMCT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NP3500SBMCT3G Details Description
Related parts for NP3500SBMCT3G
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 3K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT SLDR datasheet.pdf