Renesas Electronics America NP60N055MUK-S18-AY
NP60N055MUK-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP60N055MUK-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 60A TO-220
Datasheet Download
NP60N055MUK-S18-AY.pdf
Availability of NP60N055MUK-S18-AY
QUANTITY
NP60N055MUK-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP60N055MUK-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP60N055MUK-S18-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3750pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP60N055MUK-S18-AY
Related LinksNP60N055M, NP60N055MUK-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP60N055MUK-S18-AY Details Description
Related parts for NP60N055MUK-S18-AY
RELAY OPTO AC/DC 40V 120MA 4SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT FC PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 14' YL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 6" datasheet.pdf