Renesas Electronics America NP75P04YLG-E1-AY
NP75P04YLG-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP75P04YLG-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 40V 75A 8HSON
Datasheet Download
NP75P04YLG-E1-AY.pdf
Availability of NP75P04YLG-E1-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP75P04YLG-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP75P04YLG-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP75P04YLG-E1-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.7 mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package8-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP75P04YLG-E1-AY
Related LinksNP75P04Y, NP75P04YLG-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP75P04YLG-E1-AY Details Description
Related parts for NP75P04YLG-E1-AY
MOSFET N-CH 20V 61A D2PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 200RES .5M datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 18POS SLD CUP datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf