Renesas Electronics America NP80N04KHE-E1-AY
NP80N04KHE-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP80N04KHE-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO-263
Datasheet Download
NP80N04KHE-E1-AY.pdf
Availability of NP80N04KHE-E1-AY
QUANTITY
NP80N04KHE-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP80N04KHE-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP80N04KHE-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site Change 10/Oct/2013
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3300pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP80N04KHE-E1-AY
Related LinksNP80N04K, NP80N04KHE-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP80N04KHE-E1-AY Details Description
Related parts for NP80N04KHE-E1-AY
CONN HEADER 4POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/24/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CABLE CLIP FOR .312-.375 FLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf