Renesas Electronics America NP80N04MHE-S18-AY
NP80N04MHE-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP80N04MHE-S18-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220
Datasheet Download
NP80N04MHE-S18-AY.pdf
Availability of NP80N04MHE-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP80N04MHE-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP80N04MHE-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP80N04MHE-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3300pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP80N04MHE-S18-AY
Related LinksNP80N04M, NP80N04MHE-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP80N04MHE-S18-AY Details Description
Related parts for NP80N04MHE-S18-AY
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf