Renesas Electronics America NP80N055NLE-S18-AY
NP80N055NLE-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP80N055NLE-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262
Datasheet Download
NP80N055NLE-S18-AY.pdf
Availability of NP80N055NLE-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP80N055NLE-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP80N055NLE-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP80N055NLE-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP80N055NLE-S18-AY
Related LinksNP80N055N, NP80N055NLE-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP80N055NLE-S18-AY Details Description
Related parts for NP80N055NLE-S18-AY
RES 15.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES 432 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
42+2 L/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 30A TO263AB datasheet.pdf