Renesas Electronics America NP82N04NDG-S18-AY
NP82N04NDG-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP82N04NDG-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 82A MP-25SK
Datasheet Download
NP82N04NDG-S18-AY.pdf
Availability of NP82N04NDG-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP82N04NDG-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP82N04NDG-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP82N04NDG-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9000pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Full Pack, I²Pak
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP82N04NDG-S18-AY
Related LinksNP82N04N, NP82N04NDG-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP82N04NDG-S18-AY Details Description
Related parts for NP82N04NDG-S18-AY
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
ULTRASONIC 4-20MA 30-70MM datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH ST-BUS 44-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 300MA SMD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 11.75"L X 9.98"W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R048MS-2,5C1-2 datasheet.pdf
OSC MEMS 77.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf