Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPA-500B-015D
NPA-500B-015D picture photo
Mfg. Part Number
NPA-500B-015D
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI DIFF SMD
Datasheet Download
NPA-500B-015D.pdf
Availability of NPA-500B-015D
QUANTITY
NPA-500B-015D Order Process
Ship out your order
Specifications of NPA-500B-015D
Internal Part NumberEIS-NPA-500B-015D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPA MEMS Pressure Sensors
Featured ProductNPA - MEMS Pressure Sensors
3D ModelNPA Series.pdfNPA Series Model Instr
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPA-500
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1.5%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleGull Wing
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPA-500B-015D
NPA-500B-015D Details Description
Related parts for NPA-500B-015D
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220AB datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.096" datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16DFN datasheet.pdf
V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 320W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 50 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 24 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf