Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-050D-3-L
NPC-1210-050D-3-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-050D-3-L
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-050D-3-L.pdf
Availability of NPC-1210-050D-3-L
QUANTITY
NPC-1210-050D-3-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-050D-3-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-050D-3-L
SeriesNPC-1210
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-050D-3-L
NPC-1210-050D-3-L Details Description
Related parts for NPC-1210-050D-3-L
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V LFPAK datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/26/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf