Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-100G-1-S
NPC-1210-100G-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-100G-1-S
Brief Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-100G-1-S.pdf
Availability of NPC-1210-100G-1-S
QUANTITY
NPC-1210-100G-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-100G-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-100G-1-S
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-100G-1-S
NPC-1210-100G-1-S Details Description
Related parts for NPC-1210-100G-1-S
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN HEADER T/H R/A 12POS TIN datasheet.pdf
POWER CABLE 15M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 36 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 256FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf