Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-100G-3-N
NPC-1210-100G-3-N picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-100G-3-N
Brief Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-100G-3-N.pdf
Availability of NPC-1210-100G-3-N
QUANTITY
NPC-1210-100G-3-N Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-100G-3-N
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-100G-3-N
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-100G-3-N
NPC-1210-100G-3-N Details Description
Related parts for NPC-1210-100G-3-N
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 2000A 600VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 1 TH datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 20.7 OHM datasheet.pdf