Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-10WG-3-N
NPC-1210-10WG-3-N picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-10WG-3-N
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
NPC-1210-10WG-3-N.pdf
Availability of NPC-1210-10WG-3-N
QUANTITY
NPC-1210-10WG-3-N Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-10WG-3-N
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-10WG-3-N
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure5 PSI (34.47 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-10WG-3-N
NPC-1210-10WG-3-N Details Description
Related parts for NPC-1210-10WG-3-N
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED 3MM BCKLGHT QD CBI G,G,B,O datasheet.pdf
VARISTOR 54.5V 180A 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf