Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-015D-1-S
NPC-1220-015D-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-015D-1-S
Brief Description
SENSOR PRES 15PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-015D-1-S.pdf
Availability of NPC-1220-015D-1-S
QUANTITY
NPC-1220-015D-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-015D-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-015D-1-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1220
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-015D-1-S
NPC-1220-015D-1-S Details Description
Related parts for NPC-1220-015D-1-S
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
XFRMR PWR 28V 1.786A CHASSIS datasheet.pdf