Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-015G-1-S
NPC-1220-015G-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-015G-1-S
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-015G-1-S.pdf
Availability of NPC-1220-015G-1-S
QUANTITY
NPC-1220-015G-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-015G-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-015G-1-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1220
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-015G-1-S
NPC-1220-015G-1-S Details Description
Related parts for NPC-1220-015G-1-S
CUSTOMER HDR datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEM CDMA US BUNDLE RS-232 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 62.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-2 WIRE 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf