Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-030A-3-S
NPC-1220-030A-3-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-030A-3-S
Brief Description
PRESS SENS 0 TO 30PSI ABSLTE
Datasheet Download
NPC-1220-030A-3-S.pdf
Availability of NPC-1220-030A-3-S
QUANTITY
NPC-1220-030A-3-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-030A-3-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-030A-3-S
SeriesNPC-1220
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Termination StylePCB
Maximum Pressure90 PSI (620.53 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-030A-3-S
NPC-1220-030A-3-S Details Description
Related parts for NPC-1220-030A-3-S
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5X20 RL MNT KRG BN datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf