Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-030D-3-S
NPC-1220-030D-3-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-030D-3-S
Brief Description
SENSOR PRES 30PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-030D-3-S.pdf
Availability of NPC-1220-030D-3-S
QUANTITY
NPC-1220-030D-3-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-030D-3-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-030D-3-S
SeriesNPC-1220
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube, Dual
Termination StylePCB
Maximum Pressure90 PSI (620.53 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-030D-3-S
NPC-1220-030D-3-S Details Description
Related parts for NPC-1220-030D-3-S
TERM BLOCK PLUG 8POS STR datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 91MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 100A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
CONN FPC 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN 32POS M TYPE B ROW A R/A datasheet.pdf