Murata Electronics North America NPH15S2405IC
NPH15S2405IC picture photo
Mfg. Part Number
NPH15S2405IC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 24VIN 5.1VOUT DIP
Datasheet Download
NPH15S2405IC.pdf
Availability of NPH15S2405IC
QUANTITY
NPH15S2405IC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH15S2405IC
Internal Part NumberEIS-NPH15S2405IC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNPH15S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 0.98" W x 0.39" H (50.0mm x 24.9mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH15S2405IC
Related LinksNPH15S, NPH15S2405IC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH15S2405IC Details Description
Related parts for NPH15S2405IC
SIDAC SYM 3CHP 300V 250A MS-013 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND SILVER 14' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SDIP datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN CAP DSUB15 FOR PLUG datasheet.pdf
SENSOR FORCE SURF MOUNT 3.3LBS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 118 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf