Murata Electronics North America NPH25S2405IC
NPH25S2405IC picture photo
Mfg. Part Number
NPH25S2405IC
Brief Description
CONV DC/DC 25W 24VIN 5.1VOUT DIP
Datasheet Download
NPH25S2405IC.pdf
Availability of NPH25S2405IC
QUANTITY
NPH25S2405IC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH25S2405IC
Internal Part NumberEIS-NPH25S2405IC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 1.38" W x 0.39" H (50.0mm x 35.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH25S2405IC
Related LinksNPH25S, NPH25S2405IC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH25S2405IC Details Description
Related parts for NPH25S2405IC
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 74.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SMC PLUG STR RG179 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC datasheet.pdf