Murata Electronics North America NPH25S4805EIC
NPH25S4805EIC picture photo
Mfg. Part Number
NPH25S4805EIC
Brief Description
CONV DC/DC 25W 48VIN 5.1VOUT DIP
Datasheet Download
NPH25S4805EIC.pdf
Availability of NPH25S4805EIC
QUANTITY
NPH25S4805EIC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH25S4805EIC
Internal Part NumberEIS-NPH25S4805EIC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Sept/2012
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 1.38" W x 0.39" H (50.0mm x 35.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH25S4805EIC
Related LinksNPH25S, NPH25S4805EIC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH25S4805EIC Details Description
Related parts for NPH25S4805EIC
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 1" datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
HEATSINK 37X37X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf