Murata Electronics North America NPH25S4805IC
NPH25S4805IC picture photo
Mfg. Part Number
NPH25S4805IC
Brief Description
CONV DC/DC 25W 48VIN 5.1VOUT DIP
Datasheet Download
NPH25S4805IC.pdf
Availability of NPH25S4805IC
QUANTITY
NPH25S4805IC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH25S4805IC
Internal Part NumberEIS-NPH25S4805IC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Sept/2012
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 1.38" W x 0.39" H (50.0mm x 35.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH25S4805IC
Related LinksNPH25S, NPH25S4805IC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH25S4805IC Details Description
Related parts for NPH25S4805IC
VARISTOR 240V 22.5KA CHASSIS datasheet.pdf
RFID STICK ANT W/3M CABLE 134.2K datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf