Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-19B-100AV
NPI-19B-100AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-19B-100AV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI ABS
Datasheet Download
NPI-19B-100AV.pdf
Availability of NPI-19B-100AV
QUANTITY
NPI-19B-100AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-19B-100AV
Internal Part NumberEIS-NPI-19B-100AV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-19
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply10V
Port SizeMale - 1/2" (12.7mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-19B-100AV
NPI-19B-100AV Details Description
Related parts for NPI-19B-100AV
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/2" datasheet.pdf
CONN PIN .062 16-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6WSON datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 90V 0.2A TO5 datasheet.pdf