Sullins Connector Solutions NPPC072KFMP-RC
NPPC072KFMP-RC picture photo
Mfg. Part Number
NPPC072KFMP-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
NPPC072KFMP-RC.pdf
Availability of NPPC072KFMP-RC
QUANTITY
NPPC072KFMP-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPPC072KFMP-RC
Internal Part NumberEIS-NPPC072KFMP-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingTube
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPPC072KFMP-RC
Related LinksNPPC072, NPPC072KFMP-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NPPC072KFMP-RC Details Description
Related parts for NPPC072KFMP-RC
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 26AWG GRY 100' datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 10K OHM 1% AXL datasheet.pdf
FUSELINK INDUST 200A 415V IEC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS SNAP-IN PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 72" YEL JACKS datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPST-NO 0.1A 125V datasheet.pdf