Riedon NPS2B-510RJ8
NPS2B-510RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2B-510RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 30W D2PAK
Datasheet Download
NPS2B-510RJ8.pdf
Availability of NPS2B-510RJ8
QUANTITY
NPS2B-510RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2B-510RJ8
Internal Part NumberEIS-NPS2B-510RJ8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNPS
PackagingTube
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2B-510RJ8
Related LinksNPS2B-, NPS2B-510RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2B-510RJ8 Details Description
Related parts for NPS2B-510RJ8
CONN HEADER VERT 10POS .100 30AU datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 17.3A T0247 datasheet.pdf