Riedon NPS2T-100RF1
NPS2T-100RF1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-100RF1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-100RF1.pdf
Availability of NPS2T-100RF1
QUANTITY
NPS2T-100RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-100RF1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-100RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNPS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-100RF1
Related LinksNPS2T-, NPS2T-100RF1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-100RF1 Details Description
Related parts for NPS2T-100RF1
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
NEGATIVE HOT SWAP / INRUSH CURRE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MOD TXRX PLUGGABLE 1490NM 1.25GB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4.2A 250VAC/48VDC datasheet.pdf