AVX Corporation 04023U0R5BAT2A
04023U0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U0R5BAT2A.pdf
Availability of 04023U0R5BAT2A
QUANTITY
04023U0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U0R5BAT2A
Related Links04023U0, 04023U0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U0R5BAT2A Details Description
Related parts for 04023U0R5BAT2A
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 30A@280VAC DIN MT datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 3.1A 180 MOHM TH datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf