Taiyo Yuden NR10050T4R9N
NR10050T4R9N picture photo
Mfg. Part Number
NR10050T4R9N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.9UH 6A 19.5 MOHM SMD
Datasheet Download
NR10050T4R9N.pdf
Availability of NR10050T4R9N
QUANTITY
NR10050T4R9N Order Process
Ship out your order
Specifications of NR10050T4R9N
Internal Part NumberEIS-NR10050T4R9N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.9µH
Tolerance±30%
Current Rating6A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant23MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR10050T4R9N
Related LinksNR1005, NR10050T4R9N Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR10050T4R9N Details Description
Related parts for NR10050T4R9N
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf