Taiyo Yuden NR6012T101ME
NR6012T101ME picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T101ME
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 320MA 2.616 OHM
Datasheet Download
NR6012T101ME.pdf
Availability of NR6012T101ME
QUANTITY
NR6012T101ME Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T101ME
Internal Part NumberEIS-NR6012T101ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Power Inductors
EMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating320mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.616 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T101ME
Related LinksNR6012, NR6012T101ME Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T101ME Details Description
Related parts for NR6012T101ME
SMART POWER MODULE 15A SPM27-BA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CHISEL EXTRA LARGE 5.0MM datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf