Taiyo Yuden NR6012T150ME
NR6012T150ME picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T150ME
Brief Description
FIXED IND 15UH 790MA 396 MOHM
Datasheet Download
NR6012T150ME.pdf
Availability of NR6012T150ME
QUANTITY
NR6012T150ME Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T150ME
Internal Part NumberEIS-NR6012T150ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating790mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)396 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T150ME
Related LinksNR6012, NR6012T150ME Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T150ME Details Description
Related parts for NR6012T150ME
CONN 2MM FB RCPT 240POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CHAMP 50 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf