Taiyo Yuden NR6012T220ME
NR6012T220ME picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T220ME
Brief Description
FIXED IND 22UH 630MA 636 MOHM
Datasheet Download
NR6012T220ME.pdf
Availability of NR6012T220ME
QUANTITY
NR6012T220ME Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T220ME
Internal Part NumberEIS-NR6012T220ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Power Inductors
EMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating630mA
Current - Saturation760mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)636 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T220ME
Related LinksNR6012, NR6012T220ME Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T220ME Details Description
Related parts for NR6012T220ME
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf