Taiyo Yuden NR6028T220M
NR6028T220M picture photo
Mfg. Part Number
NR6028T220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.4A 175.5 MOHM
Datasheet Download
NR6028T220M.pdf
Availability of NR6028T220M
QUANTITY
NR6028T220M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6028T220M
Internal Part NumberEIS-NR6028T220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)175.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6028T220M
Related LinksNR602, NR6028T220M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6028T220M Details Description
Related parts for NR6028T220M
RELAY SSR SCR 125A 660V PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A MUHFM datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W UFRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf