Taiyo Yuden NR8040T1R4N
NR8040T1R4N picture photo
Mfg. Part Number
NR8040T1R4N
Brief Description
FIXED IND 1.4UH 7A 9.1 MOHM SMD
Datasheet Download
NR8040T1R4N.pdf
Availability of NR8040T1R4N
QUANTITY
NR8040T1R4N Order Process
Ship out your order
Specifications of NR8040T1R4N
Internal Part NumberEIS-NR8040T1R4N
Material - CoreFerrite
Inductance1.4µH
Tolerance±30%
Current Rating7A
Current - Saturation9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant63MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR8040T1R4N
Related LinksNR804, NR8040T1R4N Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR8040T1R4N Details Description
Related parts for NR8040T1R4N
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC 250VDC datasheet.pdf
RES 180 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP BLK 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
IC SW REG CTLR SYNC 2.8V 8SOIC datasheet.pdf