Sullins Connector Solutions NREC010SABN-RC
NREC010SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC010SABN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS
Datasheet Download
NREC010SABN-RC.pdf
Availability of NREC010SABN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC010SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC010SABN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC010SABN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC010SABN-RC
Related LinksNREC010, NREC010SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC010SABN-RC Details Description
Related parts for NREC010SABN-RC
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
4971-22 INS ANVIL datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LT GRIND & BLEND DISC 7" A CRS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 111K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf