Sullins Connector Solutions NREC015SABC-M30RC
NREC015SABC-M30RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC015SABC-M30RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL SMD 15POS
Datasheet Download
NREC015SABC-M30RC.pdf
Availability of NREC015SABC-M30RC
QUANTITY
NREC015SABC-M30RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC015SABC-M30RC
Internal Part NumberEIS-NREC015SABC-M30RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC015SABC-M30RC
Related LinksNREC015S, NREC015SABC-M30RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC015SABC-M30RC Details Description
Related parts for NREC015SABC-M30RC
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
BOOTSEAL ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TOOL DF6 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf