Sullins Connector Solutions NREC018SAEN-RC
NREC018SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC018SAEN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS
Datasheet Download
NREC018SAEN-RC.pdf
Availability of NREC018SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC018SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC018SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC018SAEN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC018SAEN-RC
Related LinksNREC018, NREC018SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC018SAEN-RC Details Description
Related parts for NREC018SAEN-RC
IC PLL CLK GENERATOR 1:14 52LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 5V datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCREW 2.5X11MM NICKEL PLATED datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 111 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf