Sullins Connector Solutions NREC024SABC-M30RC
NREC024SABC-M30RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC024SABC-M30RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL SMD 24POS
Datasheet Download
NREC024SABC-M30RC.pdf
Availability of NREC024SABC-M30RC
QUANTITY
NREC024SABC-M30RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC024SABC-M30RC
Internal Part NumberEIS-NREC024SABC-M30RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC024SABC-M30RC
Related LinksNREC024S, NREC024SABC-M30RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC024SABC-M30RC Details Description
Related parts for NREC024SABC-M30RC
RES 1.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
4PT DRT2 PLATINUM RESISTANCE datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER GRN SMD datasheet.pdf
MDK-ARM RESTRICTED FOR FREESCALE datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.549 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RJI CAB IP20/M12 4XAWG 22/7PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL HER/GN DIFF datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf