Recom Power R0.25D10-0505/P-R
R0.25D10-0505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D10-0505/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-0505/P-R
QUANTITY
R0.25D10-0505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0505/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-0505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0505/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0505/P-R
FUSE HOLDER BLADE 125V PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 40 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EMULATOR ICEPIC datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf