Sullins Connector Solutions NREC026SABN-RC
NREC026SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC026SABN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 26POS
Datasheet Download
NREC026SABN-RC.pdf
Availability of NREC026SABN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC026SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC026SABN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC026SABN-RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC026SABN-RC
Related LinksNREC026, NREC026SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC026SABN-RC Details Description
Related parts for NREC026SABN-RC
TRANS PNP 60V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 250A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf