Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-8CHQ32-R7
NRF24AP2-8CHQ32-R7 picture photo
Mfg. Part Number
NRF24AP2-8CHQ32-R7
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC ANT CONN SGL CHIP 8CH 32QFN
Datasheet Download
NRF24AP2-8CHQ32-R7.pdf
Availability of NRF24AP2-8CHQ32-R7
QUANTITY
NRF24AP2-8CHQ32-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24AP2-8CHQ32-R7
Internal Part NumberEIS-NRF24AP2-8CHQ32-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-85dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI, UART
GPIO-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving17mA
Current - Transmitting15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24AP2-8CHQ32-R7
Related LinksNRF24AP2-, NRF24AP2-8CHQ32-R7 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24AP2-8CHQ32-R7 Details Description
Related parts for NRF24AP2-8CHQ32-R7
D-SUB CABLE - MMU15K/MC16M/X datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
SENS 75PSI 7/16-20 UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf